The Company of the 1996 Texas Shakespeare Festival

Shana Albery Costumer, Apprentice Company
Richard Aslanian Actor, Apprentice Company (Romeo and Juliet, The Taming of the Shrew, 1776, Ugly and the Beast)
Michael Atkins Resident Technical Director
Kelly AuCoin Actor (Romeo and Juliet, The School for Wives, 1776)
Joe Angel Babb Stage Manager (The Taming of the Shrew, 1776)
Ben Bailey Technician, Apprentice Company
Wayne Bailey Director of Education; Actor (1776)
Bob Balderson Actor (The Taming of the Shrew, The School for Wives, 1776)
Kathy Barber Associate Artistic Director; Director (1776)
Kelli Birdsong Rehearsal Pianist; Orchestra (1776)
Rayna Blackman Assistant Master Electrician
Jason Brass Costumer, Apprentice Company
Sue Bugg Orchestra (1776)
Jenny Bunker Technician, Apprentice Company
Stephen Butler Carpenter
Ann Cady Costumer
Raymond Caldwell Artistic Director
Rebecca Challis Acting Intern (Romeo and Juliet, The Taming of the Shrew, Little Red and the Hood); Assistant to the Director (The School for Wives, The Taming of the Shrew)
Jim A. Choate Actor (The Taming of the Shrew, The School for Wives, 1776)
Eric Chouinard Carpenter
Cathy Cline Costumer
Vandy Coble Stage Manager (Ugly and the Beast); Assistant Stage Manager (Romeo and Juliet, The School for Wives)
Dan Colman Actor, Apprentice Company (Romeo and Juliet, The Taming of the Shrew, 1776, Ugly and the Beast)
Danny Colosky Carpenter
Kirk Corley Actor, Apprentice Company (Romeo and Juliet, The Taming of the Shrew, 1776, Little Red and the Hood)
Brian A. Costello Actor (Romeo and Juliet, The Taming of the Shrew, 1776)
Jennifer Cousin Actor (Romeo and Juliet, The Taming of the Shrew, 1776)
Anthony Craddock Technician, Apprentice Company
Roxanne Cronin Technician, Apprentice Company
K. C. Crowe Director of Stratford Room; Assistant Director of Education
Julie Davis Technician, Apprentice Company
John Dodd Managing Director; Actor (1776)
Daniel Donner Technician, Apprentice Company
Gerald Downey Actor (Romeo and Juliet, The Taming of the Shrew, 1776)
Joel Ebarb Costume Designer (Ugly and the Beast, Little Red and the Hood); Costume Co-Designer (The Taming of the Shrew, The School for Wives); Costume Shop Supervisor; Head of Wardrobe
Ty Emerson Associate Composer (The Taming of the Shrew, Romeo and Juliet)
Christy Eskew Costumer, Apprentice Company
Rob Ferrell Technician, Apprentice Company
Thomas Fiscella Actor (Romeo and Juliet, The Taming of the Shrew, 1776); Director (TSF/Region VII Roadshow)
David Fluitt Actor, Apprentice Company (Romeo and Juliet, The Taming of the Shrew, 1776, Ugly and the Beast)
Paul Gaffney Director (The School for Wives)
Kathleen Gossman Costumer/Cutter
Tim Gregory Director (Romeo and Juliet); Fight Director
Quin Gresham Actor, Apprentice Company (Romeo and Juliet, The Taming of the Shrew, 1776, Little Red and the Hood)
Carol Hanscom Actor (Romeo and Juliet, The School for Wives); Playwright (Ugly and the Beast, Little Red and the Hood)
Sage T. Hare Stage Manager (Little Red and the Hood); Assistant Stage Manager (The Taming of the Shrew, 1776)
Sarah Hartmann Actor (TSF/Region VII Roadshow)
James Haskins Actor (Romeo and Juliet, The Taming of the Shrew, 1776)
Jimmy Humphries Scenic Designer
Andrea Hyde Costumer, Apprentice Company
Knikki Jacobsmeyer Box Office Operator
Jason Kane Actor (Romeo and Juliet, The School for Wives, 1776)
David Kniep Assistant Lighting Designer; Lighting Designer (Ugly and the Beast, Little Red and the Hood)
Dale Knoth Master Electrician
Tom Kremer Actor (The School for Wives, 1776); Director (Ugly and the Beast, Little Red and the Hood)
Gary Leach Orchestra (1776)
Roni Lias Sound Designer
Stephen Lias Resident Composer; Musical Director (1776)
Nicholas Little Acting Intern (Romeo and Juliet, The Taming of the Shrew, 1776, Ugly and the Beast)
Chaundra Mansinger Costumer, Apprentice Company
Robert J. Martin Stage Manager (Romeo and Juliet, The School for Wives)
Neal Medlin Acting Intern (Romeo and Juliet, The Taming of the Shrew, 1776, Ugly and the Beast)
Suzan Medlin Administrative Assistant, Apprentice Company
Scott Mize Carpenter
Aaron Morgan Actor (TSF/Region VII Roadshow, Romeo and Juliet, The Taming of the Shrew, 1776)
Gwen Nagle Costume Co-Designer (1776)
Karla Nielson Actor (Romeo and Juliet, The Taming of the Shrew, 1776)
Jason O’Connell Actor (Romeo and Juliet, The Taming of the Shrew, 1776)
Vanessa Claire Perkins Actor, Apprentice Company (Romeo and Juliet, The Taming of the Shrew, Ugly and the Beast); Assistant to the Director (1776, Romeo and Juliet)
Michael Polak Actor (TSF/Region VII Roadshow, Romeo and Juliet, The Taming of the Shrew, 1776)
Alexa Powell Box Office Assistant
Jamie Reason Orchestra (1776)
Paul Reinhardt Principal Designer; Costume Co-Designer (Romeo and Juliet, The Taming of the Shrew, 1776)
Dan Rodden Actor (Romeo and Juliet, The School for Wives, 1776)
Phil Rumbley Orchestra (1776)
Angela Seymour Costumer/Cutter
Cynthia Shipley Orchestra (1776)
Linda Smith Production Secretary
Stephanie Smith Costumer, Apprentice Company
Dan Spivey Orchestra (1776)
Andrea Stevens Actor (TSF/Region VII Roadshow, Romeo and Juliet, The Taming of the Shrew, The School for Wives)
Sharyn Studstill Production Stage Manager; Stage Manager/Road Manager (TSF/Region VII Roadshow)
Michael Surabian Actor (TSF/Region VII Roadshow, Romeo and Juliet, The School for Wives, 1776)
Richard Tatum Lighting Designer
Thom Taylor Actor (Romeo and Juliet, The Taming of the Shrew, 1776)
Jeremy Travis Acting Intern (Romeo and Juliet, The Taming of the Shrew, 1776, Little Red and the Hood)
Leigh Ann Truly Master Carpenter
Lourdene D. Vane Properties Designer
David Walsh Technical Director
Jamie Weddle Technical Intern
Tom Whitaker Director (The Taming of the Shrew)
Christopher Wilkes Actor (TSF/Region VII Roadshow, Romeo and Juliet, The Taming of the Shrew, 1776)
Brian Williams Box Office, Apprentice Company
Val Winkelman Costume Co-Designer (Romeo and Juliet)
Fernando Zamudio Costumer, Apprentice Company

Comments are closed.